Bank genów

/Bank genów
Bank genów2020-07-03T14:18:14+00:00

Pracownia Zasobów Genowych i Kultur in Vitro

Powstała w 1981 roku w Instytucie Ziemniaka w Boninie, (obecnie IHAR PIB) kolekcja genotypów ziemniaka in vitro jest jedyną kolekcją zdrowych form tetraploidalnych w Polsce.

Stan zgromadzonych i utrzymywanych zasobów genowych in vitro wynosi ponad 1600 form w tym 1485 odmian. W banku utrzymywane są m.in. polskie odmiany wpisane do rejestru w okresie powojennym (ok.20% zasobów), a także odmiany zagraniczne i rody perspektywiczne.

Do banku in vitro wprowadzane są rośliny zdrowe tj. wolne od wirusów, wiroida wrzecionowatości bulw ziemniaka (PSTVd) oraz bakterii Clavibacter michiganensis ssp.sepedenicus. Zgromadzone zasoby w formie in vitro są w 100% przebadane i wolne od w/w patogenów i wykorzystywane przez placówki hodowlane i naukowe w Polsce, zarówno do prac krzyżówkowych, rozmnożeniowych jak i prac badawczych. Aktualnie jest to jedyny bank genotypów ziemniaka w Polsce, a jeden z nielicznych w świecie gdzie zasoby są wolne od powszechnie występujących patogenów m.in. kwarantannowych. W Banku Genów Ziemniaka in Vitro w Boninie są gromadzone i utrzymywane w stanie żywym i wolnym od patogenów odmiany i rody perspektywiczne. Przed umieszczeniem genotypu w Banku Genów, materiał przechodzi terapię „uzdrawiającą” a następnie przeprowadza się testy potwierdzające jego zdrowotność.

WIĘCEJ INFORMACJI
Ta strona używa plików cookie i usług stron trzecich, korzystając z serwisu akceptujesz ich postanowienia i wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO. AKCEPTUJĘ